lu.se

Kemiska institutionen

Lunds universitet

Denna sida på svenska This page in English

Kemiska institutionens styrelse 2021-2023

Prefekt tillika ordförande

Leif Bülow

prefekt
leif.bulow@tbiokem.lth.se

Vice ordförande: Ola Wendt, ställföreträdande prefekt
ola.wendt@chem.lu.se

Företrädare för lärare

Ulf Olsson

ulf.olsson@fkem1.lu.se 

Suppleant: Anna Stradner, 
anna.stradner@fkem1.lu.se

Susanna Horsefield

susanna.horsefield@biochemistry.lu.se

Suppleant: Ingemar André
ingemar.andre@biochemistry.lu.se

Marie-Francoise Gorwa-Grauslund

marie-francoise.gorwa-grauslund@tmb.lth.se

Suppleant: Magnus Carlquist
magnus.carlquist@tmb.lth.se

Kristofer Modig 

kristofer.modig@bpc.lu.se 

Suppleant: Margareta Sandahl
margareta.sandahl@chem.lu.se

Mikael Lund

mikael.lund@teokem.lu.se

Suppleant: Donatas Zigmantas
donatas.zigmantas@chemphys.lu.se

Ulf Nilsson

ulf.nilsson@chem.lu.se

Suppleant: Kimberly Dick Thelander
kimberly.dick_thelander@chem.lu.se

Företrädare för övriga anställda (TA-personal)

Magnus Alsterfjord

magnus.alsterfjord@biochemistry.lu.se

Suppleant: Christer Larsson
christer.larsson@tmb.lth.se

Caroline Lindblom

caroline.lindblom@kc.lu.se

Suppleant: Annelie Raimer
annelie.raimer@kc.lu.se 

Företrädare för studenter och doktorander

Vakant 

doktorandrepresentant

Joar Stephansson

Student på LTH 

Yangyi Qi 

Student på Naturvetenskapliga fakulteten

Kontakt